O psoch (staré)

Pôvod psa

11. ledna 2009 v 8:38 | Leyla
Pes je najstarším zdomácneným zvieraťom. O tom svedčí mnoho vykopávok viac alebo menej zachovaných kostier psov z doby okolo 10 000 až 15 000 rokov pred naším letopočtom, teda z doby kamennej, keď človek žil v prvotno-
pospolnej spoločnosti. Z toho usudzujeme, že prapredok dnešného psa sa pridal k vtedy žijúcemu prečloveku najmä preto, aby si ľahšie zaobstarával obživu zo zvyškov ulovenej zveri. Postupne sa s človekom zblížil a človek začal využívať jeho vlastnosti pre svoju potrebu, najmä na stráženie svojich sídlisk a na lov.
Psy v dnešnej podobe sa prvý raz v Euroázií zjavili pred 12 000 až 14 000 rokov. Z ktorého rodu sa vyvinuli? Pôvodne sa predpokladalo, že ich predkom bol šakal, alebo kríženec šakala a vlka. Dnes sú vedci presvedčení o tom, že predkom psa bola neveľká južná variácia sivého vlka ( Canis lupus pallipes ), s ktorým sa stretávame v Indií. Inými možnými predkami psa sú vlnosrstý vlk zo severnej Indie a Tibetu a púštny vlk zo Stredného východu. V početných vykopávkach pravekých sídlisk nachádzame rozličné druhy psov, z ktorých potom odvodzujeme dnešné plemená a ich vzájomnú príbuznosť. Napríklad v kolových stavbách z doby asi 10 000 rokov pred naším letopočtom nachádzame zvyšky kostier psa nazývaného pes barinný alebo rašelinný (Canis familiaris palustris). O jeho pôvode však nevieme nič bližšie. Od tohto psa odvodzujeme vznik početných plemien dnešných špicov, pinčov a teriérov. Ich spoločným znakom je predovšetkým menšia, nanajvýš stredná postava, veľmi živý temperament,
ostražitosť a ostrosť. Najväčšími z potomkov psa barinného sú dnešné najmladšie plemená - veľký bradáč, doberman, airedalský teriér, ktoré sa práve pre uvedené vlastnosti používajú ako služobné psy.
Skupina dogovitých psov má samostatného predka nazývaného Canis familiaris decumanus. Krížením severských plemien s dogovitými plemenami pravdepodobne vznikli dnešné bernardíny i newfoundlandské psy, ktoré sa vyznačujú spoločnými vlastnosťami, ako je pokojná povaha, prítulnosť k človeku, ostražitosť a nebojácnosť. Vývojovo najmladším predkom našich psov je pes bronzový ( Canis familiaris matris optimae ), ktorého zvyšky sa našli v mnohých sídliskách z bronzovej doby.

Niečo o psoch

14. prosince 2008 v 7:06 | Leyla
Pes je nejpopulárnějším doma chovaným zvířetem na celém světě. V lidské společnosti zaujímá zcela zvláštní postavení. Soužití člověka a psa je založeno na společném sdílení obydlí, potravy, přízně i nepřízně počasí a osudu. Navzájem si projevují svoji náklonnost, hrají si a pracují spolu. Tento vztah se začal vyvíjet již v pravěku, kdy se psi přidali k lidské smečce. Prapředek psa byl patrně malý savec podobný spíše lasičce, nebo tchoři a byl pojmenován MIACIS. Psi v podobě, která je nám známa dnes, se objevili před zhruba 12 - 14 tisíci lety. Člověk využívá psa nejrůznějším způsobem - jako strážce, průvodce, lovce, bojovníky, tažná zvířata, nebo jako svého kamaráda. Pes sloužil také jako zdroj masa a srsti. Ačkoli se psi velikostí a vzhledem různí, mají všichni psi týž tvar, který se neliší od vzhledu jejich předků. Jsou to tvární a přizpůsobiví tvorové, a proto nebyl důvod, aby je proces vývoje příliš měnil. Psi mají vysokou inteligenci, jejich čich je asi milionkrát lepší než lidský. Mezi jejich dobré vlastnosti patří vytrvalost ( například při běhu ), bývají i dobří plavci. Zrakem nevnímají barevně, vidí především bílou, černou a různé odstíny šedé. Jejich sluch je vynikající. Jejich organismus je velmi citlivý na vibrace, takže dovedou předem varovat před zemětřesením. Reagují pouze na skutečná zemětřesení, neškodné záchvěvy půdy je nevyplaší. Účinnou zbraní psa jsou zuby. Svým chováním předává informace o sobě, kdy má radost, kdy si chce hrát, kdy je smutný a kdy má jiné potřeby. V současné době je přes čtyřista plemen psů. Koncem minulého století začala být plemena psů rozdělována do skupin, což vytvořilo základ po posuzování psů na výstavách. Psi můžeme rozdělit zhruba do těchto skupin:

Honiči
Charakteristickým znakem je výkonnost spojená s vytrvalostí a výborný čich. Sem patří například jezevčík, losí pes, irský vlkodav, chrt a další. Lovečtí psi
Jsou nazýváni také jako sportovní psi a zahrnují nejrůznější plemena, která byla vyšlechtěna, aby nejrůznějším způsobem pomáhala lovcům. Vyhledávají, štvou a přinášejí zvěř. Patří sem například naháči, setři, baseti, španělé i labradorský retrívr.

Teriéři
Jsou to vlastně lovečtí psi, kteří jsou schopni vypořádat se se zvířaty žijících v norách. Pochází z Británie. Jejich úlohou je najít a zabít zvěř pod zemí, nebo je vyhnat z nory před hlaveň lovce. Patří sem například skotský teriér, Velšteriér,..

užitková plemena
Skupina užitkových plemen zůstala po roztřídění ostatních psů. Lepší název by byl Speciální psi, protože tato skupina shrnuje nejzajímavější a naprosto výjimečná plemena. Některá plemena byla vypěstována pro zvláštní zjev, jiná proto, aby splňovala určité přesné a neobvyklé požadavky, nebo aby vykonávala práci, která není v náplni kategorie honících, nebo sportovních psů. Například vojenští psi, dekorativní společník, hlídací chrámový pes a podobně.

Pracovní plemena
Jsou vybraná plemena psů, kteří se mohou stát pomocníky člověka při jeho práci. Nošení nákladů, hlídání stád, stopování, průvodci nevidomých, tažní psi, pes záchranář a pod. Patří sem aljašský malamut, hasky, australský honácký pes a další.

společenská plemena
Jsou většinou psi menších rozměrů a plní funkci přítele a průvodce člověka. Poskytují společnost lidem starým, nemocným a osamělým. Předávají radost, oddanost a celoživotní přátelství. Například špic trpasličí, čivava, pekingský palácový psík,...

míšenci
Běžně se shledáváme s označením kříženci, ale není to vlastně správné, protože kříženec je potomek rodičů dvou různých druhů. Vžitý název pro tuto skupinu je VOŘÍŠEK. Bývají odolnější, vyrovnanější a méně náchylní k nemocem než šlechtění psi. Bývají velmi dobrými společníky a přáteli. Každý kdo má svého psa ví, jak je pravdivé rčení PES PŘÍTEL ČLOVĚKA. Jeho čtyřnohý kamarád ho vítá při každém návratu domů. Sdílí s ním jeho radosti i slasti. Potřebuje jen lidskou péči, lásku a pochopení.
 
 

Reklama